03 avril 2007

Ne quittez pas...

Bon, je sais que vous crevez tous d'envie de savoir ce qui s'est passé au congrès d'ECOSY, ce week end...
ET bien il vous faudra patienter encore un rien: le temps pour moi de rattraper le boulot en retard et la journée de sommeil qui m'a été octroyée hier!
Si tout va bien, les nouvelles seront en ligne demain, mais voici toujours un peu de lecture pour vous faire une idée:
I know you're all dyiong to learn a bit more on what happened during the last ECOSYcongress, this week end.
I promiss to update you as soon as I'll have catch up with the work to do in real life, but here's already some elements you can read:
© 2007, Gazeta Wyborcza, all rights reserved, for further information visit http://www.gazeta.pl [http://www.gazeta.pl]
Dziedziniec Zamku Królewskiego, tuż przed obchodami 10. rocznicy konstytucji. Kwaśniewski do dziennikarzy pytających go o powrót do polityki: Ja już wróciłem!
Wciąż jednak nie bardzo wiadomo, gdzie jest jego miejsce. Politycy SLD, których o to pytamy, rozkładają ręce. - Olek, popychany przez PiS, skoczył do basenu, ale nie zdążył nalać wody. Robi to teraz, w pośpiechu.
Wczorajsze obchody były próbą mobilizacji wokół niego przeciwników IV RP. - Zobaczymy, kto przyjdzie, jaka jest obecna siła przyciągania Kwaśniewskiego. Na razie wśród elit - powiedział nam jeden z pomysłodawców obchodów.
Były prezydent zorganizował je wraz z LiD.
Uczestnik: - Obrona III RP, w tym konstytucji, proeuropejskość, obrona praw człowieka, czyli przekonanie, że to jednostka jest najważniejsza, wolny rynek - to wartości, wokół których można coś zbudować. Nie zagospodarowała ich żadna siła polityczna. PO jest na to zbyt konserwatywno-prawicowa, a wyznaje je przecież większość Polaków mających dość Kaczyńskich i Giertycha. Odbyło się pierwsze większe spotkanie tych, którzy w tych sprawach myślą podobnie. Chciałbym, żeby na rocznicę wejścia do UE doszło do kolejnego. W końcu wykluje się coś nowego, powstanie nowa tożsamość.
„Gazeta”: Partia?
- Partia, koalicja albo jeszcze coś innego.
Tuż przed spotkaniem na Zamku były prezydent przemawiał do delegatów na odbywającym się w Warszawie kongresie Młodzieżówki Partii Europejskich Socjalistów (ECOSY). Nazwał Unię „fantastycznym projektem”. I przekonywał, że UE potrzebuje lewicy, bo to ona reprezentuje takie wartości jak demokracja czy tolerancja.
- Aleksander, chcemy, byś powrócił, byś znów rządził Polską i Europą - odpowiedział szef ECOSY Giacomo Filibeck.
Polityk SLD: - Kwaśniewski wystartował. Są przeszkody - najpierw taśmy Oleksego, potem osocze. Zobaczymy, jak daleko dobiegnie.
Et par ailleurs:
Kwaśniewski do młodzieży: Dajmy przykład lewicy świata
mig, PAP
319 words
2 April 2007Gazeta Wyborcza
Polish
© 2007, Gazeta Wyborcza, all rights reserved, for further information visit http://www.gazeta.pl [http://www.gazeta.pl]
Europa was potrzebuje, ponieważ to wy będziecie kontynuować dzieło ojców założycieli zjednoczonej Europy. Walczcie o swoje ideały, wartości, o lepszą Europę - apelował do kilkuset młodych działaczy lewicy z całej Europy były prezydent Aleksander Kwaśniewski podczas kongresu ECOSY w Warszawie.
Zakończony w niedzielę kongres ECOSY - Młodzieżówki Partii Europejskich Socjalistów (PES) współorganizowała młodzieżówka SLD - Federacja Młodych Socjaldemokratów (FMS).
Jak mówił na zakończenie Kongresu Kwaśniewski, sam jest politykiem, który swoją karierę rozpoczął w młodym wieku i jest dowodem na to, że młodzież może odnosić sukcesy. Były prezydent przekonywał, że Europa potrzebuje lewicy, ponieważ - jak mówił - to lewica reprezentuje najważniejsze wartości, takie jak demokracja, poszanowanie praw człowieka oraz praw wszelkich mniejszości, w tym również praw homoseksualistów.
"Mamy wielki potencjał, dajmy przykład lewicy świata" - wzywał Kwaśniewski. Podkreślił także znaczenie Unii Europejskiej jako "fantastycznego projektu" opartego na pokoju, dialogu i kompromisie. Przypomniał, że Unię stworzyły państwa, które kilkanaście lat toczyły ze sobą wojnę. Podkreślił także wagę ostatniego rozszerzenia UE, które pozwoliło m.in. Polsce stać się częścią zjednoczonej Europy. Apelował jednocześnie do młodzieży, aby dbała o to, by granice Unii zostały otwarte dla innych krajów, które chciałyby do nich dołączyć.
"Utrzymujcie kontakty z rówieśnikami z innych krajów, oni potrzebują waszej wiedzy i doświadczenia" - zachęcał młodzież Kwaśniewski. "Musicie być zdeterminowani, by pracować na rzecz demokracji, poszanowania praw człowieka, praw mniejszości, praw kobiet, tolerancji, rozszerzenia Europy, dobrej pozycji Europy w procesie globalizacji. Życzę wam wszystkiego najlepszego" - powiedział na zakończenie były prezydent, który za swoje przemówienie dostał gorącą owację.
"Aleksander, chcemy byś powrócił, byś znów rządził Polską i Europą dla przyszłych pokoleń" - odpowiedział Kwaśniewskiemu szef ECOSY Giacomo Filibeck. W trzydniowym kongresie ECOSY wzięli udział także m.in. były premier Danii a obecnie szef PES Poul Nyrup Rasmussen oraz dyrektor Światowej Organizacji Handlu Pascal Lamy.
Uczestnicy Kongresu wybierali też nowe władze ECOSY. Swe stanowiska na ponowną kadencję zachowali Filibeck i sekretarz generalny ECOSY, Polka Anna Skrzypek.
Document GAZWYB0020070402e34200017
A demain, si vous le voulez bien!

Aucun commentaire: